Izašao je novi broj časopisa Pravna misao - Federalno ministarstvo pravde

Izašao je novi broj časopisa Pravna misao

15.01.2025 08:53 аутор Urednik

Poštovane čitateljice i poštovani čitatelji!

ao i do sada, Redakcija časopisa Pravna misao preporučuje za čitanje članke, prikaze i recentnu sudsku praksu objavljene u ovom dvobroju, uz zahvalnost svima koji su svojim znanjem, trudom i zalaganjem doprinijeli da se i u 2024. godini zadrži ne samo kontinuitet u izlaženju časopisa, već i kvalitet objavljenih tekstova.

Šta donosi dvobroj 11-12?

U članku pod naslovom „Uloga i značaj privilegije protiv samooptuživanja u krivičnom postupku“ (izvorni naučni rad) autorica istražuje, propituje i opisuje opštu i posebnu ulogu privilegije protiv samooptuživanja u krivičnom postupku kao pravo svake osobe koja se suočava s krivičnom optužbom da ne govori i ne svjedoči protiv sebe. Razmatranja započinju historijskom metodom kojom se istražuje razvoj i evolucija privilegije protiv samooptuživanja, da bi se nastavila razradom njenog teorijskog i zakonskog određenja metodom analize i sinteze bibliografske građe, te normativnom metodom obuhvatajući procesna pravila u redovnom i posebnim krivičnim postupcima. Komparativnom metodom analizira se odnos i međusobni uticaj privilegije protiv samooptuživanja s drugim procesnim garancijama. Poseban doprinos ogleda se u determinisanju uloge i značaja ove privilegije na osnovu analize prakse Evropskog suda za ljudska prava.

O zakonodavnim aktivnostima u Federaciji Bosne i Hercegovine govori se kroz implementaciju međunarodnih standarda o prevenciji i borbi protiv nasilja nad ženama i u porodici, te o zaštiti djece od seksualnog iskorištavanja i seksualne zloupotrebe. U radu pod naslovom „Implementacija Istanbulske i Lanzarote konvencije u zakonodavstvu Federacije Bosne i Hercegovine“ autor analizira ne samo spomenute međunarodne dokumente, već i Preporuku Komiteta Vijeća Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici (Grevio preporuke), te Direktivu (EU) 2024/1385 Evropskog parlamenta i Vijeća od 14. maja 2024. godine o suzbijanju nasilja nad ženama i nasilja u porodici. Centralni dio rada posvećen je Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona Federacije Bosne i Hercegovine i Prijedlogu Zakona o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja prema ženama u Federaciji Bosne i Hercegovine, pri čemu se zaključuje da predložene zakonodavne aktivnosti i rješenja predstavljaju snažan iskorak u borbi protiv nasilja nad ženama i djecom u Federaciji Bosne i Hercegovine.

U rubrici S međunarodne konferencije objavljujemo članak „Femicid: Prikaz i ocjena hrvatskog zakonskog rješenja“. Cilj ovog rada je, po riječima autorice, prikaz razvoja hrvatske zakonske definicije femicida, od prvog predstavljanja prijedloga do konačne verzije, kao i usklađenosti zakonske definicije s aktuelnim definicijama. Dodatni cilj rada odnosi se na analizu javne rasprave o prijedlogu uvođenja femicida u Hrvatskoj, analizom primjedbi i odgovora na primjedbe u okviru provedenog e-savjetovanja. U radu se konstatuje da uprkos pojačanom aktivističkom i naučno-stručnom interesu za problem femicida, još uvijek ne postoji jedinstveno prihvaćena definicija što onemogućava provođenje nacionalnih i međunarodnih komparativnih studija koje bi mogle poslužiti kao naučna osnova u razvoju politika, strategija i aktivnosti usmjerenih na suzbijanje i prevenciju ovog problema.

U ovom broju možete pročitati izvještaje o obilježavanju vrijednog jubileja - 141 godine postojanja i rada advokature/odvjetništva u Bosni i Hercegovini, te o održanoj IV školi medijskog prava pod nazivom „SLAPP postupci i opasnosti po slobodu izražavanja.“

Novi pregled prakse kako u BiH tako i na evropskom nivou dat je, kao i do sada, kroz odluke visokih sudova (Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, Evropskog suda za ljudska prava i Suda Evropske unije).

 

Glavna i odgovorna urednica

Prof. em. dr. Hajrija Sijerčić-Čolić

Ovdje možete preuzeti novi broj

Natrag