Poštovane čitateljice i poštovani čitatelji!
Dvobroj koji je pred vama donosi analize, rasprave i izvještaje o zanimljivim i aktuelnim pitanjima.
U članku pod naslovom „Razvoj zajedničkih istražnih timova u okviru Evropske unije“ (pregledni naučni rad) analizira se jedan od aktuelnih oblika međunarodne pravne pomoći i vođenja zajedničkih istraga u predmetima složenih oblika organizovanog kriminala s međunarodnim elementom. Naglašavajući ulogu i značaj zajedničkih istražnih timova, koji se prije svega ogledaju u efikasnijem vođenju krivičnih istraga na teritoriji jedne ili više država članica, autorica posebno sagledava one aspekte koji su značajni za Bosnu i Hercegovinu. S tim u vezi, predmet ovog članka su međunarodni dokumenti čije odredbe omogućavaju formiranje zajedničkog istražnog tima unutar, ali i van granica Evropske unije, kao i uloga međunarodnih organizacija koje prate aktivnosti ove vrste istraga. Ukazano je i na novine koje se odnose na sastav i način rada zajedničkih istražnih timova, a istaknuti su i razlozi koji su omogućili da zajednički istražni timovi postanu efikasno i sve češće korišteno sredstvo za unapređenje međunarodnih istraga.
„Priznanje i izvršenje strane krivične presude“ (pregledni naučni rad) posvećen je razmatranju ne samo jednog od posebnih oblika međunarodne krivičnopravne saradnje u krivičnim stvarima već i najilustrativnijem primjeru potpunog priznanja strane sudske odluke krivičnopravnog karaktera. Imajući u vidu da priznanje i izvršenje strane krivične presude predstavlja najjači izraz povjerenja u pravosuđe druge države, u članku se sagledavaju pretpostavke koje predstavljaju uslov za međunarodnopravni legitimitet, odnosno prenošenje efekata stranih presuda u krivičnim stvarima na nacionalni plan. Pri tome se zaključuje da je doprinos Vijeća Evrope na planu međunarodne krivičnopravne pomoći, odnosno uzajamnog priznanja posebno vidljiv i na konceptualizaciji priznanja i izvršenja strane krivične presude. Također se ističe i uloga Evropske unije koja posljednjih decenija kontinuirano razvija pravni okvir u oblasti pravosudne saradnje u krivičnim stvarima, zasnovan na zajedničkim vrijednostima u oblasti vladavine prava i osnovnih ljudskih prava.
Stručni rad „Odgovornost osobe zadužene za provođenje mjera zaštite i sigurnosti na radu“ obuhvata određena pitanja o sigurnosti i zaštiti na radu. Autor ističe da pisanje o ovoj temi može pomoći u promicanju kulture sigurnosti i zaštite na radu u preduzećima i organizacijama, povećanju svijesti o važnosti ovih pitanja, zatim većem poštivanju sigurnosnih procedura i smanjenju broja incidenta na radnom mjestu. Kroz historijski pregled objašnjeni su svjetski trendovi koji su doprinijeli da se donesu odgovarajući propisi, a dat je i normativni osvrt segmenta zaštite na radu u Federaciji Bosne i Hercegovine i Republici Srpskoj.
Izvještaj o održanom sastanku na temu „Promocija medijacije u pravosuđu Bosne i Hercegovine u skladu sa CEPEJ metodama medijacije i najboljim evropskim praksama“ potvrđuje da je medijaciji potrebna snažna podrška i da je samoodrživost medijacije od velikog značaja u pravosudnom sistemu Bosne i Hercegovine. Osvrt na IX međunarodnu naučnu konferenciju „Društvene devijacije“, koja je s posebnim naglaskom posvećena nasilju u svim njegovim oblicima, donosi, kroz raznolik niz perspektiva i nalaza o nasilju kao kritičnom društvenom pitanju, najznačajnije uvide i naglaske predstavljene u jednoj od tri radne sekcije.
Za rubriku Sudska praksa pripremljeni su prilozi o aktuelnim odlukama Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, Evropskog suda za ljudska prava i Suda Evropske unije.
Zaključni redovi su izraz dobrodošlice novim članovima Redakcije prof.
dr. Zlatku Brkiću, prof. dr. Cviji Jurković i prof. dr. Denisu Pajiću. Također, Redakcija zahvaljuje akademiku Mirku Pejanoviću na zalaganju i trudu na razvoju Časopisa i njegovom redovnom izlaženju.
Glavna i odgovorna urednica
Prof. em. dr. Hajrija Sijerčić-Čolić