Izašao je novi broj časopisa Pravna misao - Federalno ministarstvo pravde

Izašao je novi broj časopisa Pravna misao

11.07.2024 16:09 by Urednik

Poštovane čitateljice i poštovani čitatelji!

U ovom dvobroju možete pročitati veći broj priloga koji se odnose na različite oblasti prava, napisanih iz akademsko-istraživačke, teorijske i praktične perspektive, te nacionalne i međunarodne.

Pregledni naučni rad pod naslovom „Promijenjene okolnosti u Zakonu o javnim nabavkama Bosne i Hercegovine“ analizira normiranje pravnog instituta promijenjenih okolnosti u Zakonu o javnim nabavkama, razloge za to, te način konkretne primjene ovog instituta u ugovorima o javnim nabavkama. Pored toga, analizira se i dosadašnja supsidijarna primjena Zakona o obligacionim odnosima, koji na opšti način normira institut rebus sic stantibus u sistemu obligacionih odnosa. U radu se zaključuje da se izmjenama Zakona o javnim nabavkama uspostavlja veći stepen pravne sigurnosti u kontekstu izvršenja ugovora, jer sve promijenjene okolnosti koje ne zadovoljavaju kriterije propisane za primjenu pravila o promijenjenim okolnostima ne dovode do izmjene ili raskida ugovora o javnim nabavkama. Na ovaj način osigurano je strožije poštovanje načela pacta sunt servanda te su ponuđači unaprijed upoznati da će snositi posljedice redovnog poslovnog rizika. Također, zbog antikoruptivnih mjera postoji veća pravna sigurnost za izvršenje ugovora, jer su propisani uslovi u kojima se ugovor može izmijeniti te van njih izmjena ugovora nije dopuštena.

U članku „Mehanizam pojedinačnih žalbi po Međunarodnom paktu o građanskim i političkim pravima: primjer Bosne i Hercegovine“ (pregledni naučni rad) raspravlja se, primjenom deskriptivne i uporedne metode, o radu Komiteta za ljudska prava (HRC), njegovim dosadašnjim odlukama po predstavkama iz Bosne i Hercegovine, te obimu njihove implementacije od strane domaćih vlasti. U radu se navodi da je Komitet donio ukupno 15 odluka po predstavkama iz naše zemlje koje se u najvećem dijelu odnose na probleme u pronalasku nestalih osoba iz oružanog sukoba u BiH (1992-1995), onemogućenu reparaciju njihovim preživjelim srodnicima i žrtvama kroz ujednačavanje njihovih prava na državnom nivou kao i probleme u okončanju preostalih predmeta ratnih zločina. Autor zaključuje da je Bosna i Hercegovina djelimično postupila po preporukama Komiteta za ljudska prava u dijelu koji se odnosi na olakšice kod ostvarivanja prava žrtava na socijalna davanja u entitetima, ali da je u ključnim oblastima napredak izostao. Uz navedeno, u članku se obrađuje i pitanje učestalosti korištenja ovog univerzalnog mehanizma zaštite ljudskih prava u poređenju s onima regionalnog karaktera.

Stručni rad pod naslovom „Pravni osnov upisa vlasništva u postupku harmonizacije nekretnina u Općinskom sudu u Travniku“ ima za predmet istraživanje i identifikaciju nekretnina zemljišnih knjiga s katastrom nekretnina, pravnih činjenica, pravnih osnova, te kvalifikaciju istih u postupku prenosa prava vlasništva u novi premjer na nekretninama koje su u postupku harmonizacije u okviru Projekta registracije nekretnina koji provodi Federalna uprava za geodetske i imovinskopravne poslove Federacije Bosne i Hercegovine. Autor zaključuje da je Projekat registracije nekretnina te izjednačavanje podataka katastra i zemljišne knjige u pogledu identifikacije i površine postojećih nekretnina rezultirao ažuriranjem zemljišne knjige sa stvarnim stanjem na terenu, što je doprinijelo, između ostalog, sigurnijem pravnom prometovanju i investiranju, kao i većem povjerenju u zemljišne knjige.

U ovom broju možete pročitati prikaz knjige „Holokaust i genocidi: nepodnošljiva lakoća ponavljanja“ autora Zarija Seizovića, profesora na Univerzitetu u Sarajevu – Fakultet političkih nauka, te osvrt na sedmo izdanje "The Oxford Handbook of Criminology" i poglavlje o ratnim zločinima pod naslovom „Criminology and Atrocity Crimes“ autora Mirze Buljubašića, višeg asistenta na Univerzitetu u Sarajevu – Fakultet za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije.

U rubrici sudska praksa predstavljene su izabrane odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, Evropskog suda za ljudska prava i Suda Evropske unije.

 

 

Glavna i odgovorna urednica

Prof. em. dr. Hajrija Sijerčić-Čolić

Ovdje možete preuzeti novi broj

Natrag